Rozmowy o seksie z dziećmi i nastolatkami

sex1.jpg

Pierwsze pytania dziecka na temat tego, skąd wzięło się na świecie, pojawiają się bardzo często już w wieku przedszkolnym. W tym okresie dziecko podchodzi do ludzkiej seksualności tak samo, jak do wielu innych rzeczy, czyli w sposób naturalny, bez tabu. Dziecko chce wiedzieć, skąd się wzięło w danym miejscu, jak stało się częścią rodziny, buduje w ten sposób swoją tożsamość. Prawdziwe, rzetelne i zrozumiałe na jego wiek informacje wprost od rodziców pozwalają budować bardzo silną i bliską relację rodziców z dzieckiem. Ważne też, aby dziecko miało już najważniejsze informacje przed dołączeniem do grupy rówieśników, aby w razie konfrontacji nie było obiektem drwin.

Książka Mamo, jak przyszedłem na świat? udziela odpowiedzi na te pierwsze pytania dziecka w sposób:

  • nowoczesny
  • prawdziwy
  • prosty
  • i oczywiście, co najważniejsze, z miłością.


Najbardziej odpowiedni wiek dziecka na lekturę to 4-6 lat, choć zdarza się, że pierwsze pytanie padnie nawet w wieku 2 lat. Najczęściej jest to pytanie „skąd się tu, na świecie, wziąłem“. Więcej i bardziej szczegółowych pytań dziecko zaczyna zadawać zwykle w wieku 5 lat.

„Mojego syna najbardziej intrygowała sprawa, jak komórka taty (plemnik) dostała się do brzucha mamy. Długo szukałam jakiejś ilustracji, która mogłaby mi pomóc mu to wytłumaczyć i w końcu znalazłam ją w pewnej angielskojęzycznej broszurce. Już brałam głęboki oddech, żeby jakoś wytłumaczyć to, co było pokazane na rysunku, kiedy syn, widząc rysunek, stwierdził po prostu: „Aha, mama i tata się połączą”. Lepiej bym tego nie wymyśliła. I to jego zdanie, jak wiele innych, użyłam w mojej książce „Mamo, jak przyszedłem na świat?”. 95% treści tej książki to zapis prawdziwych rozmów z moim synem,“ wyjaśnia autorka książki, Jana Martincová.

Pierwsze intymne rozmowy z dziećmi
Szczera, prawdziwa rozmowa mamy z dzieckiem o tym, skąd się biora dzieci.
Prawdziwie, a przy tym w prostych słowach i bez zbędnych szczegółów, z wieloma rysunkami. Dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Ksiażka „Mamo, jak przyszedłem na świat?“ była trzecią publikacją wydawnictwa Babyonline. Najpierw, w 2007 roku, założyliśmy serwis internetowy www.babyonline.cz, dziś najbardziej popularny w Czechach portal poświęcony ciąży oraz pielęgnacji i wychowaniu dziecka, prowadzony przez specjalistów i lekarzy. Jako jedyny czeski portal poświęcony tej tematyce urzymuje swoje treści na wysokim poziomie, jest źródłem rzetelnych informacji, których autorami są m. in. lekarze różnych specjalizacji, psycholodzy i pedagodzy. Portal został założony przez autorkę książek, lekarkę Janę Martincovą, z własnej potrzeby, kiedy jako świeżo upieczona mama nie mogła nigdzie znaleźć porządnych porad i informacji. Z tej samej potrzeby, w związku z brakiem takich pozycji na rynku literackim, powstały później książki dla dzieci, edukacyjne i przygotowujące do szkoły.

Po sukcesie zestawu zeszytów edukacyjnych, przygotowujących przedszkolaki do pierwszej klasy szkoły podstawowej, Zadania dla przedszkolaka. Przygotowanie do szkoły (w j. czeskim) postanowiliśmy skoncentrować się na potrzebach nastolatków w zakresie edukacji seksualnej, która często nie jest wystarczająca, czy to w rodzinie, czy w szkole.

10 wskazówek dla chłopców o dojrzewaniu, dziewczynach i seksie

Jako trzecia w kolejności na czeskim rynku, a druga na polskim, wyszła książka dla dojrzewających chłopaków.

To przewodnik dla nastolatków w prawie komiksowej formie. To po to, żeby nie zmęczyć ich zbytnio czytaniem. Nie znaczy to jednak, że jest w niej mniej ważnych informacji! Wręcz przeciwnie. Wykorzystaliśmy tylko formę bliską nastolatkom, którzy więcej wyczytają z obrazka z tekstem niż z pół stronicowego czystego tekstu. Książka dla chłopców ma żywy styl i teksty wprost zaczerpnięte z życia. W książce spotykamy się z Tomkiem i Lilką, których znamy już z poprzednich dwóch książek. Tylko mama, cierpliwa przyjaciółka dziewczyn z książki „Czego nie dowiesz się od koleżanek...”, w opowieści o dojrzewaniu Tomka zmienia się w mamę-cerbera. Ale i tak można poczuć, że się szanują, słuchają i chcą się porozumieć, zrozumieć i pomóc sobie nawzajem.

Książka o dojrzewaniu dla nastolatków
We wciągającej, niemęczącej formie dla chłopaków o dojrzewaniu, dziewczynach i seksie.
W formie trochę komiksowej z wieloma ilustracjami.

sex-200.jpgCzego nie dowiesz się od koleżanek o seksie, zdrowiu i makijażu to książka dla dorastających dziewczyn. Lilka, mała siostrzyczka Tomka z książki „Mamo, jak przyszedłem na świat?” jest tu już nastolatką Lilą, która nad towarzystwo swojego młodszego brata przedkłada towarzystwo swoich dwóch nastoletnich przyjaciółek.

Książka jest źródłem wartościowych informacji dla nastolatek, a przy tym jest napisana w lekki, wciągający sposób, jako rozmowa 3 przyjaciółek z mamą jednej z dziewczyn, która jest lekarką. Wspólnie poruszają wiele kwestii dotyczących zmian zachodzących w ciele, dojrzewania, seksu, związków, ale w książce opisane są również pewne tajniki makijażu, proste przepisy wspierające zdrowy styl odżywiania oraz ćwiczenia na wzmocnienie mięśni głębokich. 

Książka zawiera ponad 200 oryginalnych zdjęć i ok. 150 ilustracji. 
 
Wyjątkowa graficzna oprawa, w której tworzeniu pomagały nastoletnie dzieci autorki i ich przyjaciele. Doskonała pozycja dla dorastających dziewczyn w wieku 11 – 18 lat.

Książka o dojrzewaniu dla nastolatek
Przewodnik dla młodej, nowoczesnej dziewczyny "Czego nie dowiesz się od koleżanek o seksie, zdrowiu i makijażu”. O wszystkim, co chcę, aby wiedziała moja córka.


Nasze pozostałe projekty: